Bioflu Plus Junior sirop, 100 ml

BioFluPlus_JuniorBioFluPlus_Junior
  • BioFluPlus_Junior

Bioflu Plus Junior sirop, 100 ml

26,00 lei

Paracetamol/Bromhidrat de dextrometorfan anhidru/Clorhidrat de pseudoefedrină/Maleat de
clorfeniramină

Bioflu Plus Junior sirop este o combinatie de medicamente utilizate pentru tratamentul simptomatic al congestiei nazale, tusei neproductive si febrei asociate tulburarilor tractului respirator (de exemplu: sinuzite, rinite, faringite, bronsite).

Substantele active sunt paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrina si bromhidrat de dextrometorfan sub forma de bromhidrat de dextrometorfan anhidru. 5ml sirop contin paracetamol 160mg, bromhidrat de dextrometorfan anhidru 7,5 mg si clorhidrat de pseudoefedrina 15mg si maleat de clorfeniramina 1mg.

Celelalte componente sunt: polietilenglicol 400, glicerol, povidona K30, zahar (1750mg), benzoat de sodiu, acid citric monohidrat, citrat de sodiu dihidrat, acesulfam de potasiu, aroma de portocale, aroma de cirese, galben amurg FCF (E 110), apa purificata.

Înainte să utilizați Bioflu Plus Junior, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Tusea productivă este o componentă fundamentală a mecanismului de apărare bronhopulmonară şi, ca
urmare, nu trebuie suprimată. Nu se recomandă asocierea unui expectorant sau mucolitic cu un antitusiv.
Înainte de prescrierea unui antitusiv, trebuie identificate cazurile în care tusea necesită tratament etiologic
adecvat, în special astmul bronşic, bronşiectazia, obstrucţia bronşică, insuficienţa ventriculară stângă de
cauze cunoscute, embolia pulmonară, tusea de origine cardiacă, cancerul şi afecţiunile endobronşice.
Datorită pseudoefedrinei din compoziţia sa, Bioflu Plus Junior sirop trebuie utilizat cu precauţie la
pacienţii care suferă de hipertensiune arterială uşoară sau moderată. Similar altor simpatomimetice,
pseudoefedrina trebuie utilizată cu precauţie la pacienţii cu afecţiuni cardiace, tensiune intraoculară
crescută, obstrucţie piloroduodenală.
Administrarea trebuie făcută cu precauţie în cazul afectării renale uşoare sau moderate (în special în cazul
asocierii cu afecţiuni cardiovasculare).
Este necesară prudenţă în cazul pacienţilor trataţi simultan cu antidepresive triciclice, unii ISRS (inhibitori
selectivi ai recaptării serotoninei) şi medicamente cu efecte supresive asupra activităţii SNC.
Nu se va utiliza în asociere cu alte medicamente care conţin paracetamol.
Se impun precauţii în caz de alcoolism şi afecţiuni hepatice, incluzând hepatită virală (creşte riscul
hepatotoxicităţii).
În plus, datorită prezenţei dextrometorfanului şi clorfeniraminei nu se recomandă administrarea
concomitentă a medicamentului cu medicamente care conţin alcool etilic.
În cazul în care simptomele nu se remit după administrarea de doze uzuale, nu se creşte doza, ci se
recomandă reevaluarea situaţiei clinice. Nu se administrează mai mult de 5 zile fără recomandarea
medicului.

Nu utilizati Bioflu Plus Junior sirop:

Daca copilul dumneavoastra este alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrina, bromhidrat de dextrometorfan anhidru sau la oricare dintre celelalte componente ale    Bioflu Junior sirop.

Daca copilul dumneavoastra are hipertensiune arteriala severa sau necontrolata prin tratament sau tulburari de ritm cardiac.

Daca copilul dumneavoastra a avut in trecut un accident vascular cerebral.

Daca copilul dumneavoastra are astm bronsic si tuseste, are insuficienta respiratorie, insuficienta hepatocelulara, insuficienta renala severa, diabet zaharat, hipertiroidie, are glaucom cu unghi inchis, are sau a avut epilepsie sau convulsii, are deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza.

Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.

Copii cu varsta intre 6 si 12 ani: 10ml la fiecare 6 ore (nu se va depasi doza totala de 40ml in 24 ore).

Nu se recomanda utilizarea Bioflu Plus Junior sirop la copiii cu varsta mai mica de 6 ani.

Durata tratamentului trebuie sa fie scurta (maxim 5 zile).

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
Nu utilizaţi Bioflu Plus Junior sirop după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare
se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
Nu utilizaţi Bioflu Plus Junior sirop mai mult de 21 zile după prima deschidere a flaconului.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Descriere

Farmacia POLI-MED-ANNA întelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Bioflu Plus Junior sirop, 100 ml, Biofarm, pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.

Data ultimei actualizări: 23.10.2023