Nurofen Răceală și Gripă 200mg, 24 comprimate

Nurofen Răceală și Gripă 200mg, 24 comprimate

36,90 lei

24 comprimate filmate

Descriere

Nurofen Răceală şi Gripă 200 mg/30 mg comprimate filmate, combină acţiunea a două ingrediente active, ibuprofen şi pseudoefedrină, acţionând asupra simptomelor de gripă şi răceală.

– Ameliorarează rapid simptomele de gripă şi răceală
– Conține ibuprofen și pseudoefedrină
– Are efect antiinflamator, analgezic, antipiretic
– Se eliberează fără prescripție medicală

Nurofen Răceală şi Gripă face parte din grupa medicamentelor decongestionante nazale de uz sistemic, simpatomimetice, combinaţii, utilizat în ameliorarea simptomelor neplăcute ale gripei şi răcelii, cum sunt congestie nazală şi sinuzală, durere de cap, febră, dureri musculare şi articulare. Conţine ibuprofen, care este eficace pentru ameliorarea durerii (medicament analgezic), inflamaţiei (medicament antiinflamator) şi scăderea temperaturii în caz de febră (medicament antipiretic). Cealaltă substanţă activă, clorhidratul de pseudoefedrină, scade rapid edemul de la nivelul mucoaselor tractului respirator superior (medicament decongestionant). Ameliorarea simptomelor de gripă şi răceală se instalează rapid începând prin decongestionarea mucoaselor tractului respirator, urmată de reducerea febrei şi reducerea durerilor asociate cu gripa şi răceala.

Compozitie

Ibuprofen 200 mg și 30 mg clorhidrat de pseudoefedrină.

Nu conține gluten | Nu conține amidon | Nu conține lactoză | Nu conține conservanți.

Actiune terapeutica

Nurofen Raceală şi Gripă comprimate filmate ţinteşte eficient gripa şi răceala.

Datorită formei farmaceutice ce combină acţiunea a două ingrediente active, ibuprofen şi pseudoefedrină, Nurofen Răceala şi Gripă acţionează asupra simptomelor de gripă şi răceală, cum ar fi: febră, durere în gât, durere de cap şi congestie nazală.

ADECVAT PENTRU:
SIMPTOME DE RĂCEALĂ ȘI GRIPĂ, FEBRĂ, DURERE DE CAP, DURERE MUSCULARĂ ȘI REUMATICĂ, INFLAMAȚII

Contra-indicatii

Nu utilizaţi Nurofen Răceală şi gripă dacă :

  • sunteţi alergic (hipersensibil) la ibuprofen, acid acetilsalicilic, alte antiinflamatoare nesteroidiene, clorhidrat de pseudoefedrină sau la oricare dintre celelalte componente ale Nurofen Răceală şi Gripă; -dacă aţi avut crize de bronhospasm (senzaţie de constricţie toracică, respiraţie şuierătoare şi scurtată), rinită sau urticarie la acid acetilsalicilic, ibuprofen sau la alte antiinflamatoare nesteroidiene; -dacă aţi avut ulcer sau sângerare la nivelul stomacului sau intestinului subţire (duoden) legate de utilizarea anterioară a medicamentelor pentru durere şi inflamaţie (AINS) ;
  • dacă aveţi ulcer sau sângerare la nivelul stomacului sau intestinului subţire (duoden) sau dacă aţi avut două sau mai multe astfel de episoade în trecut;
  • dacă aveţi probleme severe ale ficatului, rinichilor sau inimii (incluzând boala cardiacă coronariană);
  • dacă aveţi boli cardiovasculare sau insuficienţă cardiacă severă (capacitate de pompare scăzută);
  • dacă aveţi orice sângerare activă (inclusiv la nivelul creierului); -dacă aveţi o afecţiune de origine necunoscută având ca rezultat formarea anormală a celulelor sanguine; -dacă aveţi tensiune arterială mare sau necontrolată terapeutic;-dacă aveţi angină pectorală (durere toracică);
  • dacă aveţi diabet zaharat; -dacă aveţi feocromocitom; -dacă aveţi o creştere a activităţii glandei tiroide;
  • dacă aveţi o formă de glaucom cu unghi închis;
  • dacă aveţi hiperplazie de prostată;
  • dacă urmaţi tratament cu unele antidepresive (denumite antidepresive triciclice şi inhibitori de monooaminoxidază); -dacă suferiţi de deshidratare semnificativă (determinată de vărsături, diaree sau consumul insuficient de lichide);
  • dacă aveţi vârsta sub 12 ani;
  • dacă sunteţigravidă. Atenționări și precauții Înainte să utilizați Nurofen Răceală şi Gripăadresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului;
  • dacă aveţi lupus eritematos sistemic (LES) sau alte afecţiuni autoimune;
  • dacă există în familie o tulburare în producerea pigmentului roşu din sânge (porfirie);
  • dacă aveţi afecţiuni intestinale inflamatorii cronice, cum sunt inflamaţia colonului cu ulcere (colită ulcerativă), o inflamaţie care afectează tractul digestiv (boală Crohn) sau alte afecţiuni ale stomacului sau intestinului;
  • dacă aveţi tulburări de formare a celulelor sanguine;
  • dacă aveţi probleme legate de mecanismul de coagulare normal al sângelui;
  • dacă aveţi alergii, febra fânului, astm bronşic, inflamare cronică a mucoasei nazale şi a sinusurilor, vegetaţii adenoide sau afecţiuni obstructive cronice ale tractului respirator, deoarece riscul de îngustare a căilor aeriene cu dificultăţi în respiraţie (bronhospasm) este mai mare;
  • dacă aveţi probleme de circulaţie la nivelul arterelor mâinilor sau picioarelor;
  • dacă aveţi probleme de ficat, rinichi, inimă sau tensiune arterială mare;
  • dacă aţi avut recent o intervenţie chirurgicală majoră;
  • dacă alăptaţi;
  • dacă aveți halucinaţii, nelinişte, tulburări de somn;
  • dacă aveți hiperexcitabilitate și tensiune intraoculară crescută;
  • dacă suferiți de alcoolism
  • Copii și adolescenți – Funcţia renală se poate deteriora în special la copiii şi adolescenţii deshidrataţi.
  • Vârstnici : Dacă sunteţi în vârstă veţi fi mai expus la reacţii adverse, în special sângerare şi perforaţie la nivelul tractului digestiv, care pot fi letale. Ulcere, perforaţie şi sângerare la nivelul stomacului sau intestinelor Dacă aţi avut anterior ulcer la nivelul stomacului sau intestinelor, în special dacă acesta a fost complicat cu perforaţie sau a fost însoţit de sângerare, trebuie să fiţi atent la orice simptome abdominale neobişnuite şi să spuneţi imediat medicului dumneavoastră, mai ales dacă aceste simptome apar la începutul tratamentului. Aceasta este necesar, deoarece riscul de sângerare sau de ulceraţie la nivelul tractului digestiv este mai mare în acest caz, în special la pacienţii vârstnici. Dacă apare sângerarea sau ulceraţia la nivelul tractului digestiv, tratamentul trebuie întrerupt.
  • Sângerarea, ulceraţia sau perforaţia la nivelul stomacului sau intestinelor pot apărea fără alte semne de avertizare, chiar şi la pacienţii care nu au avut niciodată astfel de probleme. Acestea pot fi, de asemenea, letale. Riscul de apariţie a ulcerelor, perforaţiei sau sângerării la nivelul stomacului sau intestinelor creşte la doze mari de ibuprofen. Riscul creşte, de asemenea, dacă anumite alte medicamente sunt luate în acelaşi timp cu ibuprofenul (vezi mai jos,Utilizarea altor medicamente). Reacţii la nivelul pielii Trebuie să încetaţi de a mai lua ibuprofen la primul semn de erupţie trecătoare pe piele, leziuni la nivelul mucoaselor sau alte semne de alergie, deoarece acestea pot fi primul semn al unor reacţii ale pielii grave (dermatită exfoliativă, eritem polimorf, sindrom Stevens-Johnson, sindrom Lyell), uneori cu rezultat letal. Cel mai mare risc al apariţiei acestor reacţii este în prima lună de tratament. Efecte asupra inimii şi creierului Medicamentele anti-inflamatoare/împotriva durerii, cum este ibuprofenul, pot fi asociate cu un risc uşor crescut de infarct miocardic sau accident vascular cerebral, în special dacă sunt utilizate în doze mari. Nu depăşiţi doza recomandată sau durata tratamentului.

Trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul, înainte de a lua Nurofen Răceală şi Gripă în cazul în care:

  • aveţi probleme ale inimii, inclusiv insuficienţă cardiacă, angină pectorală (dureri în piept) sau dacă aţi avut un infarct miocardic, intervenţie chirurgicală pentru by-pass, boală arterială periferică (circulaţie redusă a sângelui la nivelul picioarelor sau tălpilor, din cauza îngustării sau blocării arterelor) sau orice tip de accident vascular cerebral (inclusiv „accident vascular cerebral minor” sau accident ischemic tranzitoriu „AIT”);
  • aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat, concentraţii crescute de colesterol în sânge, istoric familial de boli ale inimii sau accident vascular cerebral sau dacă sunteţi fumător. Efecte asupra rinichilor Nurofen Răceală şi Gripă poate determina probleme în funcţionarea rinichilor, chiar şi la pacienţii care nu au mai avut astfel de probleme. Aceste probleme pot determina umflarea picioarelor şi pot conduce chiar la insuficienţă cardiacă sau tensiune arterială mare la persoanele predispuse. Nurofen Răceală şi Gripă poate determina leziuni la nivelul rinichilor, în special la pacienţii care deja au avut probleme la nivelul rinichilor, inimii sau ficatului sau care iau diuretice sau inhibitori ai ECA, precum şi la vârstnici. Cu toate acestea, întreruperea tratamentului cu ibuprofen, în general, conduce la vindecare. Alte precauţii În tratamentul de lungă durată, la utilizarea de doze mari de analgezice, poate să apară durerea de cap care nu trebuie tratată prin creşterea dozelor din acest medicament. Utilizarea de rutină a analgezicelor poate determina leziuni renale permanente şi risc de insuficienţă renală. Nurofen Răceală şi Gripă poate masca simptomele sau semnele unei infecţii (febră, durere şi inflamaţie) şi poate prelungi temporar timpul de sângerare.
  • Se recomandă prudenţă, de asemenea, la pacienţii care urmează tratament diuretic sau după o intervenţie chirurgicală majoră care poate antrena hipovolemie, în special la pacienţii vârstnici. Pe durata tratamentului cu Nurofen Răceală şi Gripă, anumite cazuri cu simptome de meningită aseptică, cum sunt redoare de ceafă, durere de cap, greaţă, vărsături, febră sau dezorientare, au fost observate la pacienţii cu tulburări autoimune existente (cum sunt lupusul eritematos sistemic, boala mixtă a ţesutului conjunctiv).

Sportivi : Acest medicament conține pseudoefedrină care poate determina pozitivarea testelor antidoping!

Administrare

Se administrează cu apă.

Adulți și copii de peste 12 ani: doza initială 2 comprimate filmate, apoi 1 sau 2 comprimate filmate la intervale de 4 – 6 ore în funcție de necesități.

Nu administrați Nurofen Răceală și Gripă comprimate filmate copiilor sub 12 ani.

DOZA MAXIMĂ PENTRU 24 DE ORE
Maximum 6 comprimate filmate (1200 mg ibuprofen, 180 mg clorhidrat de pseudoefedrină) în 24 de ore.

Pastrare

Nu lăsați acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

Nu utilizaţi Nurofen Răceală şi Gripă după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP.

Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 30°C, în ambalajul original.

Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere.

Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Descriere

Farmacia POLI-MED-ANNA întelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate pot fi diferite fata de cele ale produsului este aceea in care producatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Data ultimei actualizari: 19.12.2020

Recenzii

Nu există încă recenzii.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Nurofen Răceală și Gripă 200mg, 24 comprimate”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *