Antinevralgic P, 20 comprimate,

Reduceri!
antinevralgic1antinevralgic1
  • antinevralgic1
  • antinevralgic2
  • antinevralgic3

Antinevralgic P, 20 comprimate,

22,00 lei

Reduce durerea prin efectul analgezic al Paracetamolului si Acidului Acetilsalicilic
Putere tripla impotriva durerii
Cafeina are un efect complementar si creste efectul analgezic
Impreuna, cele 3 substante active au un efect analgezic crescut pentru a inlatura rapid durerea de cap

Cea mai utilizată combinație de substanțe active la nivel mondial în tratamentul durerii de cap!

Indicat în dureri de intensitate medie precum cefaleea.

Antinevralgic® P conține 3 substanțe active.

Fiecare comprimat contine Acid Acetilsalicilic 250 mg, Paracetamol 150 mg si Cafeina Anhidra 20 mg

Antinevralgic P este indicat pentru tratamentul simptomatic, de scurtă durată, al durerilor de intensitate uşoară până la moderată, cu diferite localizări: dureri de cap, migrenă, nevralgii, dureri de dinţi, dureri ale muşchilor sau articulaţiilor, dureri după intervenţii chirurgicale. De asemenea, este indicat pentru scăderea febrei şi ameliorarea durerilor menstruale supărătoare.

Nu luaţi Antinevralgic P:
– dacă sunteţi alergic la acid acetilsalicilic, paracetamol, cafeină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.

  • Pentru adulti si adolescenti cu varsta peste 16 ani: Doza uzuala este de 1-2 comprimate de 2-3 ori pe zi, la nevoie, fara a depasi 7 comprimate pe zi. Nu luati comprimatele la un interval mai mic de 4 ore.
  • Pentru copii si adolescenti cu varsta sub 16 ani: Este contraindicata administrarea Antinevralgic P la aceasta grupa de varsta.
  • Pentru varstnici (cu varsta peste 65 de ani): Doza uzuala este de 1-2 comprimate, administrata de 2-3 ori pe zi, la nevoie, fara a depasi 5 comprimate pe zi.
  • La pacientii cu hipersensibilitate gastrica se recomanda administrarea Antinevralgic P impreuna cu alimente.
  • Daca suferiti de ulcer gastric sau intestinal sau aveti probleme cu inima, rinichii sau ficatul, adresati-va medicului pentru recomandari. Poate fi necesara modificarea intervalului dintre doze (8 ore in caz de insuficienta renala) sau durata tratamentului.

Descriere

Precautii: Înainte să utilizaţi Antinevralgic P, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea: Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Antinevralgic P nu trebuie administrat în timpul primului şi celui de-al doilea trimestru de sarcină, cu excepţia cazului în care este absolut necesar şi numai la recomandarea medicului. Este deosebit de important să nu utilizaţi Antinevralgic P în ultimele 3 luni de sarcină, deoarece poate dăuna fătului sau poate determina probleme la naştere. Medicul dumneavoastră vă va recomanda cea mai mică doză care vă reduce durerea şi/sau febra, pentru o perioadă de timp cât mai scurtă posibil şi cu o frecvenţă cât se poate de mică.

Nu utilizaţi Antinevralgic P dacă alăptaţi, deoarece poate fi dăunător pentru sugar.

Antinevralgic P aparţine unui grup de medicamente numite antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) care pot să scadă fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la oprirea administrării medicamentului.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor: Dacă observaţi reacţii adverse precum ameţeală sau somnolenţă, nu trebuie să conduceţi vehicule sau să folosiţi utilaje. Adresaţi-vă medicului dumneavoastră cât mai curând posibil pentru a fi sfătuit.

Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Solicitaţi asistenţă medicală de urgenţă dacă prezentaţi una dintre următoare reacţii adverse:
•şoc anafilactic (o reacţie alergică foarte gravă cu simptome cum sunt ameţeli, pierderea stării de
conştienţă, probleme cu respiraţia, umflarea limbii sau căilor respiratorii, colorarea în albastru a
pielii etc.)
• angioedem (umflare bruscă a ţesutului de sub suprafaţa pielii).
• reapariţia sau agravarea semnelor unei infecţii.
• foarte rar au fost raportate reacţii grave pe piele (sindrom Stevens-Johnson, necroliză
epidermică toxică, pustuloză exantematică generalizată acută). Aceste reacţii pot implica ulcere
la nivelul gurii, gâtului, nasului, organelor genitale şi conjunctivită (ochi roşii şi umflaţi).
Erupţiile grave pe piele sunt adesea precedate de febră, dureri de cap, dureri la nivelul corpului
(simptome asemănătoare gripei). Erupţia poate progresa până la apariţia de vezicule şi
descuamare a pielii pe suprafeţe extinse.
• sângerare din tractul gastrointestinal (cum sunt vărsături cu sânge, scaune de culoare neagră
cu aspect gudronat sau dureri abdominale).
Următoarea listă de reacţii adverse include, de asemenea şi reacţiile adverse întâlnite la pacienţii care
au luat tratament cu doze mari, de lungă durată, cu acid acetilsalicilic (una din componentele active ale
Antinevralgic Forte) pentru a trata simptomele de reumatism. Probabilitatea de apariţie a tulburărilor
gastro-intestinale este mai mare la administrarea de doze mai mari de Antinevralgic Forte.

Farmacia POLI-MED-ANNA întelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Antinevralgic P, 20 comprimate, Sanofi, pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.

Data ultimei actualizări: 08.11.2023